niedziela, 28 lipca 2013

Ostatnie Królestwo - Bernard Cornwell


ISBN 978-83-62329-07-6
Cykl: Wojny Wikingów,
Wymiary: 140 x 205 mm,
Liczba stron: 544,
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Wydanie: Pierwsze,
Data wydania: 6.10.2010, 
Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA,
Przekład: Amanda Bełdowska,
Moja ocena: 9,5/10

Wyspy brytyjskie, dziewiąty wiek, czas wewnętrznych niepokojów, głodu i bezpardonowej walki o władzę. Czas największego najazdu Wikingów w historii.

Syn jednego z angielskich wielmożów, Uther, zostaje porwany w wieku 10 lat. Jako jedyny ocalały z pogromu całego rodu dorasta wśród szczęku mieczy, pod czułą opieką śmiertelnych wrogów.

Choć nauczył się żyć w zgodzie z zasadami Wikingów, w głębi duszy pozostaje synem Brytanii.

Na jego oczach upadają kolejne królestwa, dokonują się zdrady, przewroty i krwawe rzezie… Pewnego dnia będzie musiał podjąć decyzję, kim jest i któremu panu będzie służył.

Los zwiąże go z Alfredem, władcą ostatniego opierającego się Wikingom królestwa, i da sposobność, by stawił czoła legendarnym wikińskim wojom, przed którymi drży cała średniowieczna Europa. Spętany więzami honoru, lojalności i miłości, Uther stanie się tym, od którego zależeć będą losy całej Brytanii.

I oto rozpoczęła się kolejna przygoda z serią Bernarda Cornwella , nie macie nawet pojęcia jak bardzo się cieszę. Książka jest naprawdę ciekawa i co najważniejsze, przynajmniej dla mnie w tego rodzaju literaturze, wciąga już od pierwszego rozdziału. Autor potwierdza tylko, że jest niezwykle utalentowanym twórcą powieści historycznych i z pewnością zasłużył na Order. W niezwykły sposób przedstawiona historia króla Alfreda zmagającego się z Duńczykami oraz dzieje Brytanii w dziewiątym wieku, a także legendarnych Wikingów budzący strach .... to wszystko składa się na wręcz wspaniałą historię. Jak dla mnie jest to zupełnie inne spojrzenie na Wikingów, nie tylko bezlitosnych barbarzyńców, ale także niezwykłych wojowników, w których historię możemy się zanurzyć.

Młody eldorman Uther w czasie jednej z walk z Duńczykami trafia do niewoli pod opiekę Ragnara. Z czasem tak przywiązuje się do Duńczyków, że wspomniany wojownik staje się dla niego przybranym ojcem, a jego synowie braćmi. I tak dorasta poznając historię, wierzenia i strategie najeźdźców, a także ich największych wojowników i władców budzących powszechny postrach. W pierwszych rozdziałach autor skupił się na problemach Uthera z akceptacją u Duńczyków, jego dorastaniu, poznawaniu, pierwszych wojennych potyczkach i pierwszych miłościach. Trudna sprawa opowiedzenia się po którejś ze stron zostaje poruszona nieco później, a nasz główny bohater, który opowiada nam całą tą historię swej młodości , musi zdecydować - Duńczycy czy Anglicy. Ale oczywiście po odpowiedź zapraszam do lektury :)

Jest to naprawdę bardzo dobry przykład literatury historycznej łączący za sobą wydarzenia i postacie historyczne i kawałek wspaniałej wyobraźni autora. "Ostatnie królestwo" polecam wszystkim zakochanym w twórczości B. Cornwell'a oraz tym, którzy mają ochotę oderwać się od tego skwaru na dworze i zanurzyć w zimnych wodach opływających ostatnie wolne królestwo Brytanii.

BERNARD CORNWELL

Angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych, mieszkający na stałe w USA.

 W jego dorobku znajduje się rozmaite tytuły, ale największą sławę przyniosły Cornwellowi TRYLOGIA ARTURIAŃSKA (Zimowy monarcha, Nieprzyjaciel boga, Excalibur) osadzony w czasach wojen napoleońskich cykl o przygodach Richarda Sharpe’a. Licząca sobie ponad dwadzieścia części seria została sfilmowana przez BBC, w postać Sharpe’a wcielił się znany aktor, odtwórca roli Boromira we Władcy Pierścieni, Sean Bean.
 Ceniony za umiejętność zgrabnego łączenia rzetelnej, popartej studiami, wiedzy oraz literackiej fikcji, Cornwell jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych anglosaskich autorów powieści historycznych.
W dowód uznania dla jego twórczości, królowa Elżbieta II odznaczyła pisarza Orderem Imperium Brytyjskiego

Za książkę dziękuję 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz