piątek, 25 stycznia 2013

Nowa paczka od Videografu




Druga część tzw. serii toskańskiej, której autorem jest popularny pisarz niemiecki, laureat nagrody za Najlepszy Kryminał Niemiecki roku 2009 i roku 2011. Wieś jest poruszona zachowaniem starego Benito Sgreccia. Trzy dni świętuje z panienkami z agencji towarzyskiej, przy muzyce i wykwintnych potrawach, a następnie umiera, zostawiając podejrzanie wyglądający testament. Atmosferę podsyca jeszcze wiadomość, że skromny emeryt pozostawił po sobie kilkumilionową fortunę. Kiedy syn zmarłego próbuje podważyć krzywdzący go zapis testamentowy, okazuje się, że nigdzie nie można znaleźć chłopca, który uwielbiał bawić się latawcami. Niedługo potem przychodzi list z żądaniem okupu
W Brugii – pięknym, starym mieście, nazywanym Wenecją Północy - zapanowała panika i chaos. Miasto paraliżuje fala pozornie nie związanych ze sobą przestępstw. Najpierw zostaje zamordowany pewien niemiecki biznesmen, który ma przy sobie obraz Madonny Michelangelo. Kilka dni później w wyniku zamachu bombowego zostaje zniszczone popiersie flamandzkiego poety.
Co ma wspólnego Madonna Michelangelo z zapowiadaną fuzją dwóch firm turystycznych? Jaki związek istnieje atakiem bombowym z roku 1967 a skarbem Nibelungów? Komisarz Pieter Van In stoi przed trudnym zadaniem.
Trzecia część cyklu powieściowego o przeklętej wiosce na Roztoczu, nominowanego do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2010. Długo oczekiwane „Bisy” zawierają kontynuację losów dziennikarza Witolda Uchmanna, jego przyjaciela Adama Nawrota, który wyruszył na poszukiwanie zaginionego kolegi, a także mieszkańców Starzyzny, zawieszonej w czasie wioski, nad którą ciąży upiorna klątwa. Umiejętnie podtrzymując napięcie, autor wprowadza do fabuły także nowe postacie i nowe miejsca akcji. W finałowych scenach czytelnicy dowiedzą się, czy klątwa, która zagraża córeczce Rafała Gielmudy, przestała działać i czy dawni mieszkańcy Starzyzny są już bezpieczni?
Kolejna powieść o policyjnym profilerze, bohaterze wcześniejszych powieści Bondy - "Sprawa Niny Frank" i "Tylko martwi nie kłamią". Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i na jakiś czas porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu matki, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują tę sprawę łączyć z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą. Kobieta zaczyna pomagać policji w poszukiwaniach i gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, florystka staje się główną podejrzaną...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz